Kinek akarnak megfelelni Egyházunk vezetői?
Január végén elhunyt Richard Williamson püspök, aki egyike volt a Marcel Lefebvre érsek által 1988-ban felszentelt FSSPX-es püspököknek. Világhírre, pontosabban hírhedtségre akkor tett szert szekuláris körökben, amikor XVI. Benedek pápa feloldotta a többi piuszos püspökkel együtt a kiközösítését, mire nyilvánosságra hoztak vele egy interjút, amelyben azt mondja, hogy a koncentrációs táborokban csak 300-400 ezer zsidó halt meg, és nem voltak gázkamrák.
Minderről eddig is volt tudomásom. De hogy ezután mi következett, arra csak most döbbentem rá, és bár tisztában voltam vele, hogy súlyos gondok vannak az Egyházban, még így is sokkolt mindaz, ami történt.
XVI. Benedek pápa ugyanis ezek után azt mondta, hogy nem tudott Williamsonnak ezen nézeteiről a kiközösítés feloldása előtt, és arra kötelezi, hogy kérjen bocsánatot és vonja vissza a nézeteit, és amíg ez nem történik meg, addig nem gyakorolhatja püspöki hatalmát. Az FSSPX akkori vezetője, Bernard Fellay püspök pedig elhatárolódott Williamsontól és megtiltotta neki, hogy történelmi és politikai kérdésekben nyilatkozzon, és kijelentette, hogy ha Williamson megint tagadja a holokausztot, ki fogja zárni az FSSPX-ből. Nem sokkal később eltávolították az argentín La Reja szeminárium éléről és az országból is kiutasították.
Nem jutok szóhoz.
Azt gondolom, függetlenül attól, hogy mit gondol a holokausztról, minden egészséges gondolkodású katolikusnak fel kell háborodnia azon, hogy egy püspököt eltiltanak a püspöki hatalma gyakorlásától vagy a papi szervezetéből való kitiltással fenyegetik, mert egy történelmi kérdésben más véleményen van, mint ami általánosan elfogadott – miközben súlyos eretnekségeket nyilatkozó és gyakorló püspökök gond nélkül működhetnek (ld. pl. Marx bíboros).
Most akkor a katolikus egyházi vezetőknek mi a fontos? Az, hogy Jézus Krisztusnak feleljenek meg, vagy az, hogy a közvéleménynek?
A válasz sajnos egyértelmű. És ami igazán felkavaró, hogy még az FSSPX vezetőjének is ez volt a hozzáállása.
Nevetséges és szánalmas korban élünk. Isten létét lehet tagadni és magzatokat milliószámra lehet gyilkolni, de egy történelmi eseményről nem lehet más véleményed, mint ami a történészek közt a konszenzus.
Mi a tanulság? Nincs tanulság. Williamson püspök bocsánatot kért az általa okozott botrányért és egyesekben keltett fájdalomért, de nem vonta vissza a nézeteit. Élete utolsó éveit az FSSPX-en kívül töltötte, és mivel illegálisan szentelt püspököket, az Egyházból is ki lett ismét közösítve. Isten bizonyára megítélte már a tetteit. Mindenesetre abban példakép lehet a számunkra, hogy nem feküdt le e világ urainak és nem vonta vissza gyáván a meggyőződését. Imádkozzunk a lelkéért!